Podzim se psem: Jaké jsou výhody a nevýchody
Podzim patří mezi kouzelné roční období plné barev, svěžího vzduchu a příjemného chladu, který spousta psů doslova miluje. Podzim s sebou ale také přináší určité výzvy, především pokud jde o počasí, kratší dny nebo specifické potřeby chlupáčů. V článku se podíváme na výhody a nevýhody podzimu a jak se na něj ideálně připravit, abyste si společné chvíli se psem užili naplno.
Podzimní bláto aneb jak na čisté tlapky
Podzimní počasí znamená nejen chladnější vzduch, ale i častější déšť a tím pádem mokré listí a rozbahněné cesty. Bez ohledu na to, zda vyrážíte na pravidelné procházky do lesa, do parku nebo couráte po polních cestách, můžete se těšit na více špinavé tlapky a u nižších psů i na špinavá bříška a srst. Aby vám nezanechával váš chlupáč zablácené tlapky po celém bytě, je dobré se po návratu domů věnovat trochu péče jeho tlapkám.
- Krátkosrstý pes: Pokud pes neprojde nějakou extra blátivou kaluží tak u těchto psů zpravidla stačí tlapky setřít vlhkým hadříkem / starším ručníkem nebo speciálními vlhčenými ubrousky pro psy. Bláto jde z krátké srsti o něco lépe dolů a psa je tak o něco snadnější udržovat čistého i v průběhu podzimních plískanic.
- Dlouhosrstý pes: Majitelé dlouhosrstých psů se mají s příchodem podzimu na co těšit, především pokud jejich chlupáč je psem domácím nebo dokonce postelovým. Pro dlouhosrsté, především menší psy můžete pořídit například speciální ochranné oblečky, které ho chrání před nadměrným zašpiněním. Vhod přijde jemný kartáč nebo hřeben, kterým můžete řadu nečistot vyčesat. Lehce zašpiněné tlapky můžete setřít vlhkým ubrouskem určeným na psy, více špinavé tlapky pak i se psem zpravidla skončí ve vaně a neobejdou se opláchnutí zablácených tlapek sprchou.
K rychlejšímu a efektivnějšímu čištění tlapek si můžete pomoci pořízením specializovaného čističe tlapek. Jde o menší nádobu s měkkými štětinami, do které ponoříte tlapku psa, ta pak nečistoty odstraní.
Kratší dny a bezpečnost
Podzim sebou přináší kratší dny, respektive méně denního světla. Pro mnoho lidí to znamená, že velká část procházek se odehrává za šera nebo za tmy. V průběhu tohoto období je třeba dbát nejen na svou bezpečnost, ale i bezpečnost psa.
Reflexní vesty a pásky – reflexní vesty a pásky se vyrábí nejen ve variantě pro lidi, ale i ve psí variantě. Reflexní prvky často najdete i na řadě postrojů, vodítek a čas od času i na obojcích. Především pokud máte tmavé psy, reflexní prvky výrazně zvýší viditelnost vašeho chlupáče.
Svítící obojky nebo přívěsky – jde o skvělou volbu, svítící obojek nebo LED přívěsek výrazně zvýší viditelnost vašeho psa i na tmavém palouku. Reflexní prvky oceníte především na osvětlené ulici, svítící obojek nebo přívěsek vám ukáže kde je váš pes na místech, která nejsou osvětlená vůbec nebo velmi slabě.
Za pomoci reflexních prvků můžete zviditelnit nejen psa, ale i sebe. Budete tak v průběhu venčení o trochu více v klidu a v bezpečí. Budete více viditelní jak pro projíždějící auta, tak i pro další pejskaře. Přeci jen i když máte pohodového psího parťáka, je vždy o něco příjemnější vědět, že se vaším směrem blíží další pejskař.
Chladnější počasí – více energie a potřeba pohybu
Podzimní počasí s sebou zpravidla přináší ochlazení, které řada psů ocení. Výrazně se snižuje šance, že se pes při větší fyzické aktivitě přehřeje a mnoho psů má oproti létu výrazně více energie. I méně aktivní psi v průběhu podzimu ožijí a ti aktivnější jsou k nezastavení. Jde o skvělou příležitost, jak dlouhými procházkami nebo nějakou sportovní aktivitou upevnit vzájemné pouto a vylepšit fyzickou kondici jak psí, tak svojí.
Dlouhé procházky – procházky patří mezi nejčastější společné aktivity člověka se psem. Za pomoci dobrých bot můžete vyrážet do přírody a objevovat nová zákoutí. Pokud máte aktivnějšího psa, který se v průběhu podzimu probudí z „letního spánku“, pak můžete kombinovat chůzi s během, výcvikem, hrami nebo aportem a schováváním pamlsků.
Aktivní hry – v chladnějším počasí je pes ochotný se vrhnout do intenzivnějších aktivit, včetně různorodých psích sportů. Podzim je jak dělaný například na agility nebo dog dancing prvky, ale i na hry zaměřené na hledání pamlsků. Ideální jsou takové aktivity, které psa unaví fyzicky i psychicky.
Riziko prochladnutí – s nižšími podzimními teplotami se pojí riziko prochladnutí nejen u lidí, ale i u psů s méně hustou srstí. Krátkosrstým psům nebo naháčům se doporučuje s podzimem pořídit pláštěnku anebo nějakou lehce zateplenou vestičku, která bude psovi chránit jak záda, tak i bříško.
Výhody podzimu
Mezi nesporné výhody podzimu patří nižší aktivita parazitů jako jsou blechy a klíšťata. Z kraje podzimu je třeba psa ještě čas od času zkontrolovat, především po procházce lesem nebo palouky s vyšší travou. S nižšími teplotami se po klíšťatech můžete koukat méně a méně.
Na co si dát na podzim pozor
I když patříte mezi velké milovníky podzimu, je třeba si dát na určitá rizika pozor. Po deštích se v kalužích mohou objevit bakterie a nečistoty, které nejsou pro psa vhodné, především pokud jde o kaluže na silnici a chodníku. Stojaté vodě se tak se psem spíše vyhýbejte, především psa nenechávejte z kaluží pít.
S prvními podzimními dešti začínají růst houby. I mezi pejskaři je řada nadšených houbařů a jejich toulky lesem mají často dvojí účel – utahat psa a zkusit najít pár hub. Především pokud nepatříte mezi zkušenější houbaře, buďte při sběru hub opatrní, ať neskončíte u doktora s otravou z hub vy, nebo váš pes. Mnoho psů má tendenci ochutnat vše, co jim přijde pod čumák, především pokud se o to zajímá i jejich člověk. A mnoho hub je jedovatých nejen pro lidi, ale i pro psy. Buďte proto opatrní, o co všechno se váš pes v lese zajímá.
Mezi podzimní nástrahy patří i spadané mokré listí, které snadno zakryje různorodé předměty, nerovnosti v terénu, případně i ostré předměty. Pes si snadno v hromadách listí může poranit tlapky, dejte tak pozor, aby pes neskákal do hromad listí především v místech, které neznáte.
Podzimní procházky mají svou jedinečnou atmosféru a poskytují příležitost strávit se psem krásné chvíle v přírodě. Za pomoci reflexních prvků, pravidelného čištění tlapek a výběru vhodných aktivit se podzim může stát oblíbenou částí roku vaší, i vašeho chlupáče.
Podzim milujete již roky a přemýšlíte, které plemeno vám bude rádo dělat společnost při venkovních aktivitách? Podzim většinou ocení dobře osrstěná plemena, která pochází z chladnějšího podnebí nebo z hor. Sáhněte například po sibiřském husky, bernském salašnickém psovi, novofoundlandském psovi, aljašském malamutovi nebo čau čaovi.
Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena.
Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí.
Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com