Proč je žvýkání a okusování pro psa tak důležité
Pro psy je přirozené žvýkat. Kousání a žvýkání má pro ně několik důležitých funkcí. V článku se podíváme na to, proč psi potřebují kousat, jaké jsou důvody této potřeby v různých fázích jejich života, a jak zajistit, aby žvýkání bylo pro psa nejen zábavnou, ale i bezpečnou a zdravou aktivitou.
Štěňata a přezubování
Štěněcí období sebou přináší spoustu roztomilosti, ale i starostí. Například jak nového chlupáče naučit první povely, jak ho naučit, že nemá doma očůrávat gauč anebo že nemůže sežvýkat vaše nové botky. Právě přezubování je důvodem, proč štěňata okusují vše, co jim přijde pod čumák. Štěňata se rodí bez zubů, kolem třetího až čtvrtého týdnu života jim začínají růst první mléčné zoubky. Jde o malé a ostré zoubky, kterými lze zničit téměř cokoliv, ne náhodou má mnoho štěňat v tomto období přezdívku piraňa. V období tří až šesti měsíců většina zubů psovi vypadají a nahradí je zuby trvalé. Jde o poměrně nepříjemné období, růst zubů je často doprovázen bolestí a tlakem na dásně.
Aby si štěně ulevilo od svědících a bolestivých dásní, mají tendenci kousat téměř cokoliv, co jim přijde pod čumák. Okusováním masírují dásně a ulevují si tím od bolesti. Abyste předešli okousanému nábytku a botám, psovi pořiďte dostatečnou zásobu žvýkacích hraček. Dobré je mít psa v době přezubování pod dohledem a když začne okusovat něco, co nemá, nabídněte mu psí hračku nebo mu odveďte pozornost hrou či výcvikem.
A proč koušou psí dospěláci?
I dospělý pes má větší či menší tendenci žvýkat a okusovat kde co. Jedním z důvodů je proces uvolňování endorfinů (hormonů štěstí) v průběhu okusování. Pes se díky tomu cítí klidnější a spokojenější. Kousáním tvrdých předmětů si pes také odstraňuje zubní plak a kámen, což mu pomáhá ke krásnějším a zdravějším zubům.
Okusováním a žvýkáním se uvolňuje stres a zbavuje se nudy. Pokud nemá pes dostatek fyzické nebo mentální stimulace, má často tendenci okusovat vše co mu přijde pod čumák, aby se zabavil. Možnost okusovat žvýkací hračku mu pomůže zahnat nudy a do jisté míry může i pomoci k tomu, aby pes nezničil v bytě vše, co najde.
Okusování klacků – náhrada žvýkací hračky, nebo zdravotní riziko?
Mezi tradiční procházky přírodou patří i procházka lesem. S tím je spojené i okusování klacků, které cestou minete. Při okusování klacků je ovšem vhodné být na pozoru. Záleží na druhu dřeva, do kterého se váš pustí nebo na síle jeho čelisti. Pes si může při okusování klacku zaseknout třísku do čelisti, do rány se mu pak může dostat infekce. Někdy se tříska například zasekne i mezi zuby. Z rány v tlamě nebo ze zubů občas tříska nejde vyndat a nemine vás návštěva veteriny.
Dalším potenciálním problémem může být tříska, kterou pes spolkne, která pak v trávicím traktu může způsobit pěknou paseku. Mnoho psů má tendenci po sešrotování psích hraček polykat jejich zbytky, i ty pak mohou v trávicím traktu nadělat problémy. Pokud víte, že má váš pes tendenci polykat zbytky klacků a hraček, mějte psa při okusování pod kontrolou a v pravý moment a rozžvýkané kousky včas zlikvidujte, než se do nich pes pustí.
Bezpečné alternativy ke kousání
Někteří psi patří celý život mezi náruživé žvýkavce, jiní se do okusování pouští sporadicky. Ale patrně neexistuje pes, který by se alespoň občas nepustil nadšeně do okusování něčeho, co ho zrovna zaujalo. Bez ohledu na to, do které skupiny patří váš chlupáč, patrně netoužíte po tom řešit třísky z klacku zaseknuté v tlamě nebo slzet nad skartovanýma oblíbenýma botama. Psovi tak můžete nabídnout celou řadu alternativ, které může okusovat a vy ho můžete bez obav nechat. Psovi můžete nabídnout například sušené šlachy, sušené kosti, uši, parůžky a další zvířecí produkty, které nakoupíte ve většině kamenných i internetových zverimexech. Další skvělou volbou jsou například špalky z kávovníku, které většině psů nejen dlouho vydrží, ale i velkou výhodou je, že jsou bezpečné a neštípají se. Možností jsou i různé dřevěné hračky pro psy, které jsou vyrobené tak, aby byly v rámci možností odolné a hlavně bezpečné. Na trhu existuje i řada hraček z tvrdé gumy, které mnoho psů zabaví na dlouhou dobu.
Řada psů se silnou čelistí je schopná zlikvidovat i tu „nejodolnější“ hračku za pár minut nebo i vteřin a roztrhané kousky sežrat. Především pokud koupíte novou hračku, kterou váš pes ještě nezkoušel, buďte obezřetní a psa nenechte okusovat hračku bez dozoru. Až když víte, že hračka opravdu chvíli vydrží a máte jistotu, že váš pes nepolyká okousané kousíčky, můžete ho nechat nějakou dobu s hračkou i bez dozoru – ideálně s občasnou kontrolou, zda je váš chlupáč nadále v pořádku nebo zda se nepustil po likvidaci hračky i do vašich oblíbených bot.
Kousání a žvýkání patří mezi přirozenou potřebu přezubujících štěňat, ale i řady dospělých psů. Pro psy má žvýkání uklidňující účinky, čistí si tímto způsobem zuby od plaku a alespoň na pár minut se zabaví a nevyžadují vaší interakci při hře. Při okusování klacků v přírodě buďte obezřetní a pokud máte jakékoliv pochyby o „kvalitě“ klacku a máte obavy, že by si pes ublížil, nenechte ho ať v okusování pokračuje. Uprostřed lesů se případná veterinární pomoc bude špatně zajišťovat. Raději psa naučte, že má okusovat hračky k tomuto účelu určené a v klidu a bezpečí domova. Pes pak bude mít nejen zdravé zuby, ale bude i spokojený a v bezpečí.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com