Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Proč pes žere trávu a zvrací?

„Pes žere trávu, bude pršet!“ říkávaly naše (pra)babičky. A i když měly v mnohém pravdu, tahle lidová meteorologie se tak docela na pravdě nezakládá. Psi zkrátka nejsou žádné rosničky a trávu jedí z úplně jiných důvodů. Ale z jakých?

Proc-pes-zere-travu-a-pak-zvraci (4)

Běží váš hafan během procházky ke každému trsu trávy, který vidí, aby si na něm pochutnal? Nebojte se, nejde o nic neobvyklého. A i když hafani pojídali trávu odjakživa, občas se tomuto chování vyplatí věnovat pozornost. Chlupáč vám totiž může něco naznačovat. Takže které nejčastější důvody psa k požírání trávy vedou?

Bříško jako nové

Začněme případem, který všechny pejskaře znervózní asi nejvíce. Pes sní trávu a následně ji vyzvrací. Máte hafana popadnout a letět k veterináři?

Pokud pes „jen“ vydáví trávu (a třeba zbytky krmiva v žaludku), ale dál si vesele běhá, jako by se nic nestalo, panika není na místě. Váš chlupáč si – zjednodušeně řečeno – jen potřeboval vyčistit žaludek. A tráva je pro vyvolání zvracení ideální. Jestliže se u něj neobjeví žádné další obtíže, pes není apatický, nemá horečku, průjem nebo se nedáví dál, můžete s klidem pokračovat ve venčení.

Proc-pes-zere-travu-a-pak-zvraci (5)

Jestliže se ale objeví další obtíže, případně se pes opakovaně po požití trávy snaží zvracet, ale nedaří se mu to, zpozorněte. Může se jednat o závažnější problém, který se chlupáč snažil trávou řešit a který už vyžaduje odbornou pomoc.

Nedostatek živin

Většinou ale pejsci po pozření trávy nezvracejí. Prostě se „napasou“ a jdou dál (případně k dalšímu trsu). Proč? Je to jednoduché, tráva je pro ně zpestřením jídelníčku, ve kterém může hafanovi něco chybět – nejčastěji vitaminy nebo minerály, případně vláknina. Jeho instinkt mu tak velí živiny doplnit. A tráva je skvělým prostředkem.

Proc-pes-zere-travu-a-pak-zvraci (6)

Zkuste se zamyslet, co pejskovi dáváte do mističky. Opravdu jsou v jeho krmení zastoupeny všechny složky potravy? A co když jedním a tím samým krmíte už tak dlouho, že chlupáč jednoduše hledá zpestření i v obyčejné trávě? Pokud chcete, aby měl hafan jídlo co nejpestřejší, můžete vyzkoušet sušený BARF pro psy, který je plný masa, zeleniny, ale i bylinek.

Pro zvýšení podílu vlákniny a lepší trávení jsou skvělé Slupky z konopí nebo Konopné žížaly, které kromě vlákniny obsahují i cenné aminokyseliny, vitaminy a minerály.

První pomoc pro žaludek

Občas může být požírání trávy příznakem překyselení žaludku u psa, které se touto „zeleninou“ snaží zmírnit. I tady se vyplatí zamyslet se nad obsahem mističky.

Proc-pes-zere-travu-a-pak-zvraci (2)

Možná je krmivo pro psy, jež chlupáčovi podáváte, příliš těžké, případně jednostranně zaměřené (např. pokud krmíte čistě masovými konzervami). Pejsci jsou všežravci, a tak jim v jídelníčku nesmí chybět ani zelenina nebo další rostlinné složky. Zkuste hafanovi konzervu „naředit“ sušenou BARF přílohou nebo zpestřit pečenou přílohou k BARFu. Krmení bude pro psí bříško lehčí a lépe stravitelné, navíc chlupáč dostane další důležité živiny.

Skvělý salát

A pak je tu samozřejmě ještě jedna možnost – že vašemu psovi tráva prostě chutná a má ji jako jakýsi salátek po obědě. Pokud vyloučíte všechny ostatní (vážnější) příčiny hafanovy záliby, budete se zkrátka muset smířit s tím, že váš pes patří do této skupiny labužníků. A klidně ho při ní můžete nechat.

Proc-pes-zere-travu-a-pak-zvraci (1)

Pro některé hafany je pojídání trávy také prostředkem, jak zahnat nudu. V takovém případě zvažte, zda má při venčení dostatek zábavy, a zkuste na procházky pořídit nějaké vhodné hračky pro psy, které venčení zpestří chlupáčovi i vám. 

Nemůže mu ublížit?

Nepředstavuje požírání trávy pro psa nějaké zdravotní riziko? Jako takové rozhodně ne. Psi instinktivně vědí, kterou trávu si vybrat, a tak se nemusíte bát, že by chlupáč „sáhl“ po nějakém jedovatém druhu. Výjimkou jsou samozřejmě případy, kde je trávník chemicky ošetřený. V takovém případě psovi v pojídání trávy zabraňte a raději pro venčení vybírejte bezpečnější lokality.

Občas se může stát, že hafan spořádá trávu označkovanou jiným psem. To také v drtivé většině případů nepředstavuje problém, ovšem může se stát, že trávu označkoval pejsek s nějakou přenosnou infekcí. Pak se samozřejmě zvyšuje riziko, že onemocní i váš pejsek. Nicméně k takové nákaze dochází opravdu zřídka.

Proc-pes-zere-travu-a-pak-zvraci (3)

Sečteno a podtrženo – pokud si váš pes pochutnává při venčení na trávě, není důvod k obavám. Zamyslete se ale v každém případě nad tím, jaké krmivo psovi podáváte, a také zda hafan netrpí nějakými dalšími obtížemi. Jinak ale štěkajícímu gurmánovi v jeho „koníčku“ bránit nemusíte!

Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu