
Proč psi línají a jak si s tím poradit?
Chlupy na zemi, na pohovce, v posteli, na oblečení, ale i v jídle nebo v zrovna přineseném nákupu či balíčku. Stav, který zná většina pejskařů. Jde o přirozený proces, který se u většiny psů opakuje dvakrát ročně. Co se v průběhu línání děje, jak pečovat o psí srst nebo proč je jarní línání o chlup horší, než to podzimní si vysvětlíme v článku.
Proč psi línají
Línání je přirozený způsob, jak se pes přizpůsobuje změnám ročních období. V přírodě osrstěným zvířatům, včetně psů, naroste o něco hustější srst, která je chrání před chladem. Na jaře a v létě hustou srst nepotřebují, proto jí shazují. Proces línání je řízen hormony, které reagují na změnu délky dne a změnu teploty.
Která plemena línají více a proč?
Různá plemena psů línají různě intenzivně. Po některých psech budete mít doma nánosy chlupů, po jiných jen pár chloupků. Nejvíce línají psi s hustou podsadou, například sibiřský husky nebo německý ovčák. Nejméně pak línají plemena, která podsadu nemají vůbec nebo jim v zemi jejich původu stačí velmi malá podsada. Mezi psi s minimálním línáním patří například basenji, který pochází z Afriky, kde hustou podsadu nepotřebuje.
Línání a alergie „na chlupy“
Alergie na psí chlupy je spíše lidové vyjádření alergie na bílkoviny obsažené v lupinách, v slinách a v moči psa. Když pes líná, do prostoru se uvolňuje větší množství těchto alergenů. Z řady psů padá trochu či více chlupů celoročně. Na menší množství chlupů si řada lidí se slabší alergii časem zvykne a jejich symptomy téměř vymizí (omezené symptomy zpravidla platí na konkrétního chlupáče, na cizího psa řada alergiků reaguje nadále). V době línání se ovšem mohou symptomy zhoršit i těm alergikům, kteří si již na svého chlupáče zvykli.
Jak často pes líná?
Většina psů líná dvakrát ročně, zpravidla na jaře a na podzim. Jarní línání sebou nese mnohem větší hromady chlupů, než to podzimní – pes shazuje hustý zimní kožich. Podzimní línání bývá mírnější, ale i tak si většinou většího množství chlupů všimnete.
Proč některá plemena nelínají
Existuje řada plemen, která mají jiný typ srsti než většina psů. Jejich srst neustále roste a vypadává jen minimálně, tedy je to podobné jako u lidských vlasů. Proto se u těchto psů srst spíše zacuchává, než vypadává a je třeba ji udržovat, tedy rozčesávat a ideálně i zastřihávat. Často jde o psy s kudrnatou srstí, například o pudli.
Plemena, která hodně línají
Německý ovčák – jde o plemeno, které se často pohybuje venku, a i zpravidla bydlí celoročně na zahradě nebo v kotci, neobejde se tak bez husté podsady. Málokoho tak překvapí, že z tohoto psa padají chlupy celoročně.
Sibiřský husky – tento pes má velmi hustou podsadu, díky které hravě zvládá celoroční pobyt venku i v horském prostředí. Z množství chlupů, které tento pes v průběhu línání shodí, by se dal uštrikovat přinejmenším jeden další pes.
Labradorský retrívr – má sice kratší, zato velmi hustou srst. Tito psi často milují vodu, ještě aby ne, jedním z jejich původních poslání byl aport uloveného vodního ptactva. Díky husté srsti snadno zvládají pobyt i ve velmi chladné vodě. Jde o plemeno, které dnes často bydlí v bytě nebo má přístup do domu, můžete tak počítat minimálně 2x ročně s nánosy chlupů.
Bernský salašnický pes – jde o většího chlupáče, který je jak doma v chladném horském prostředí. Před špatným počasím ho chrání delší a velmi hustá srst, chlupů si s ním také velmi užijete.
Zlatý retrívr – patří mezi přátelské chlupáče, kteří vyjdou prakticky s každým. Dnes často plní roli canisterapeutů nebo rodinných společníků a málokdy bydlí celoročně venku. Přesto dodnes disponují delší srstí s hustou podsadou, která z nich padá prakticky neustále.
Plemena, která nelínají vůbec nebo línají velmi málo
Pudl – velkou výhodou pudlů je nejen jejich vysoká inteligence, ale i rozmanitá velikost a různorodé zbarvení. Jejich srst roste podobně jako lidské vlasy, je jí tak třeba pravidelně zastřihávat a občas pročísnout, jinak se cuchá. Výhodou je, že tento typ srsti líná velmi omezeně.
Malý knírač – má drsnou hustou srst, ta ale téměř nelíná. Radost z něj tak budou mít nejen alergici, ale i milovníci pořádku.
Bišonek – patří mezi menší pejsky s kudrnatou srstí, kteří mnoho lidí okouzlí svým roztomilým vzhledem. Nejen díky malé velikosti, ale i díky minimálnímu línání patří mezi oblíbené městské pejsky, které se snadno vejdou do malého bytu v centru města.
Portugalský vodní pes – je středně velký kudrnatý pes, který miluje vodu, jak ostatně napovídá jeho název. Má podobný typ srsti jako pudl, ta tedy téměř nepadá.
Čínský chocholatý pes – patří mezi psí drobečky, kteří jsou ideální volbou i do malého bytu. Milovat tohoto psa bude i řada alergiků nebo milovníků pořádku, tento pejsek má totiž zpravidla jen pár chloupků na hlavě nebo končetinách, zbytek těla je bez chlupů. Jde o tzv. naháče, u kterého je třeba více pečovat o kůži samotnou, namísto srsti. Chlupy z jeho chocholek téměř nepadají.
Jak zvládnout jarní línání
- Pravidelné česání – pokud se chcete vyhnout nánosům chlupů po celém bytě, psa pravidelně vyčesávejte. V průběhu línání se většinu psů doporučuje vyčesávat každý den, mimo línání zpravidla stačí jednou za pár dní nebo i týdnů.
- Kvalitní strava – mnoho složek potravy ovlivní i kvalitu srsti. Dbejte tak na to, aby především v době línání měl váš chlupáč například dostatek omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Množství těchto složek snadno zkontrolujete ve složení granulí. Pokud psa krmíte barfem, poskytněte mu v době línání větší množství lososového nebo lněného oleje. Těmito oleji můžete řadě psů ochutit i granule.
- Použití speciálních kartáčů – existuje několik typů kartáčů, které lze využít i mimo línání. Vybírejte takový kartáč, který si poradí s typem srsti psa, kterého máte doma. Například pro dlouhosrstá plemena s hustou podsadou jsou vhodná hrabla nebo tzv. furminátory. Pro krátkosrstá plemena si vystačíte s vyčesávacími rukavicemi.
- Koupání – koupáním, ať již doma ve vaně nebo v nedalekém rybníku, se uvolní větší množství starší srsti. V kombinaci s vyčesáním psa zbavíte poměrně velkého množství podsady. Koupání můžete v průběhu línání opakovat o trochu častěji než po zbytek roku, ale u většiny plemen by se především množství koupelí s použitím šamponu nemělo přehánět. Šampon totiž naruší přirozenou obranu psa proti dešti nebo chladu. Pokud psa koupáte za pomoci šamponů a i kondicionéru (v případě dlouhosrstých plemen se často bez kondicionéru ani neobejdete), pak vybírejte takový šampon, který je vhodný právě pro typ srsti vašeho chlupáče. Řada šamponů chlupy ideálně vyživuje, zabraňuje jejich zacucháváni nebo i psa může po dobu několika málo týdnů chránit proti klíšťatům a dalším vnějším parazitům.
- Doplňky stravy – psovi můžete zpestřit stravu řadou doplňků, které mu pomáhají se zdravou kůží a krásnou a lesklou srstí. Vedle lososového nebo lněného oleje můžete psovi do stravy přidat i pivovarské kvasnice, CBD olejíček nebo speciální multivitaminové přípravky pro zdravou srst.
Pes v domácnosti přináší celou řadu zábavných a zajímavých zážitků, ale i starostí, včetně častějšího úklidu nánosů chlupů. Pokud patříte mezi alergiky nebo milujete čistou domácnost, pak sáhněte po plemeni, které nelíná téměř vůbec. Pokud pořídíte chlupáče s hustou podsadou, častějšímu úklidu, především v době línání, se nevyhnete. A to i pokud vám chlupy nevadí. Za pomoci kvalitní stravy a pořádného hřebenu ovšem můžete mít i s velmi chlupatým psem domácnost jak ze žurnálu.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com