Proč psi vše očichávají a proč je nechat?
Také máte pocit, že se během venčení zastavujete každých 10 vteřin, protože váš hafan nutně potřebuje něco očichat? Nemůžete minout jediný strom, trs trávy nebo kamínek na cestě, aniž by se k němu pes přitiskl čumákem? Odmítá jít dál, doku danou věc pořádně „neofuní“? Nejste sami! Pejsci prostě rádi objevují svět i čumáčkem. Proč jim v tom nebránit?
Není třeba si nic nalhávat, občas to nekonečné zastavování člověka unavuje a někdy i trochu otravuje. Zato hafan je ve svém živlu! Však je jeho čich velmi dokonalým smyslem. A očichávání a čmuchání je jeho základním instinktem. Nejen proto bychom jej měli v jeho zábavě podporovat.
Šel tudy Alík
Psi díky svým vyvinutým čumáčkům dokáží získávat poměrně podrobné informace o svých štěkajících kamarádech. A to nejen když se zrovna potkají. Pokud váš chlupáč najde označkované místo jiným hafanem, hned ví, o kterého z jeho „kolegů z parku“ se jedná, co měl k obědu nebo jak je starý.
Představte si, že taková procházka v parku je pro vašeho pejska facebooková zeď. A co teprve, když se setká s pachem, který nezná! I z něho dokáže během pár nadechnutí vyčíst spoustu informací. Zkrátka a dobře, pokud byste hafanovi v jeho čichací zálibě bránili, bránili byste mu v jeho nejpřirozenějším chování a v přeneseném slova smyslu i ve společenském životu.
Mozek v pozoru
Očichávání během procházky má ale i další výhody. Vzhledem k tomu, kolik informací díky němu pejsek získává, je jasné, že jeho mozek jede na plné obrátky. A tak tento orgán nejen trénuje (což je pro chlupáče velmi důležité), ale také se během venčení unaví.
Dokonce psa činností, která vyžaduje zapojení mozkových závitů, unavíte daleko lépe než například neustálým běháním. A když nestihnete zabavit pejska během procházky, můžete pro něj přichystat nejrůznější „cvičení“ i doma. Skvělým prostředkem k tomu bývá například Čmuchací salát, do kterého ukryjete pamlsky, které chlupáč najde právě vyčmucháním.
Zajímavosti o psím čumáku
- Psí čumák je jedinečný, podobně jako u lidí otisky prstů.
- Pes má 200 až 300 milionů čichových receptorů (my lidé se musíme spokojit s 5 miliony).
- Hafani dokáží svého člověka ucítit i na 300 metrů, aniž by ho viděli.
- Ne všechna psí plemena mají stejně vyvinutý čich (například jezevčíci jsou počtem receptorů na spodních příčkách žebříčku, naopak němečtí ovčáci nebo bloodhoundi se pohybují na předních příčkách).
- Psi mají čich lépe vyvinutý čich než fenky.
- Psí čich se využívá nejen například u policie, kde chlupáči pátrají po ztracených osobách nebo drogách, ale i záchranářů při závalech či lavinách, případně v lékařství, kde speciálně vycvičení psi dokáží odhalit čichem závažná onemocnění.
- Psi dokáží vycítit i lidské emoce, například úzkost, paniku, stres apod. (samozřejmě odhalí i emoce radostné).
Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com