Proč ten pes tloustne? Známe nejčastější důvody
Říkáte si při pohledu na vašeho hafana, že je z něj docela kulička? Pak raději zpozorněte – i když může pejsek vypadat roztomile, nadváha i obezita u psa znamená spoustu potenciálních zdravotních problémů, které mu mohou výrazně zkrátit život. A to si jistě nikdo z nás nepřeje.
Ještě než začnete s dietním režimem, vyplatí se zjistit, proč váš pes vlastně tloustne. Příčin může být hned několik.
Budeme mít štěňátka
Začněme důvodem, který nemá s obezitou nic společného. Máte-li doma nekastrovanou fenku, zvažte možnost, zda není březí. Jste si jistí, že se vám ji povedlo uhlídat, když hárala? Neutekla vám? Nenavštívil ji na zahradě sousedovic pes? Nejspíš vás čeká výlet k veterináři, který teorii o štěňátkách buď potvrdí, nebo vyvrátí.
Jedinou prevencí březosti u fenky je samozřejmě kastrace. Váš veterinář vám poradí nejlepší postup a probere s vámi všechna případná rizika. Nicméně pokud je pejsek zdravý, výhody kastrace obecně převažují nad riziky (a tvrzení, že každá fenka musí mít alespoň jednou za život štěňata, je pouhý mýtus, který nemá žádný vědecký základ).
Štěkající balónek
A ještě jeden důvod, který nesouvisí s obezitou, nicméně je spojený s krmením psa. Je jím nadýmání, kterým trpí spousta chlupáčů. Příčin může být hned několik. Jednou z nejčastějších je hltání. Přijde vám, že krmení v hafanovi zmizí dřív, než se stačíte otočit? Pak je možné, že svou porci zhltl příliš rychle – a spolykal k tomu spoustu vzduchu. Není od věci pořídit mu speciální misku, která jeho apetit trochu zbrzdí. Mimochodem, pokud máte hafanů víc a krmíte je společně, je možné, že pes hltá ze strachu (byť instinktivního), aby mu krmení jeho chlupatý brácha nesnědl. V takovém případě zkuste psy krmit odděleně.
Podobně jako u lidí, i u psů může plynatost a nadýmání způsobit nevhodné složení krmení nebo alergie na některou z jeho složek. Pak pomůže změna krmení pro psa. Pokud jste zvyklí podávat hafanovi konzervy pro psy, sáhněte po jednodruhové, případně po typu masa, kde je riziko alergie minimální – například zvěřina, jehně nebo bažant. Vyzkoušet můžete také sušený BARF pro psy, který je plný masa, zeleniny, ovoce a bylinek a jehož složení představuje dokonale vyváženou kombinaci pro spokojené bříško jak psích seniorů, tak pořádně aktivních hafanů.
Nadýmání ale může být způsobeno i závažnějšími příčinami. K těm zvládnutelným patří paraziti, kteří rádi osidlují střeva pejsků. Zkuste proto začít s odčervováním. Pokud se vám nechce do chemických preparátů, vyzkoušejte například křemelinu proti parazitům, která představuje zcela přírodní způsob odčervení. Tím vážnějším důvodem nadýmání u psa může být onemocnění trávicí soustavy. Pokud máte jakékoli podezření, že je to případ i vašeho chlupáče, neotálejte a vyrazte k veterináři.
Když přetéká mistička
Teď už ale k problému, který za poněkud korpulentnějším psím tělíčkem stojí nejčastěji – překrmování. Je to jako u lidí. Pokud příjem energie dlouhodobě převyšuje její výdej, pak je nadváha a následně obezita u psa nevyhnutelná.
Při krmení je nejen nutné přesně dodržovat doporučenou denní dávku krmení podle hmotnosti pejska, ale také přihlížet k jeho věku nebo aktivitě. Je jasné, že jiné nároky bude mít hafan, který s páníčkem denně absolvuje několikahodinové vycházky, a jiné pejsek, který většinu dne prospí na gauči a venčení se omezuje na kratší obchůzky okolo domu.
Vyplatí se tedy kupovat krmení pro psy nejen s ohledem na složení a velikost hafana, ale i jeho věk a fyzickou aktivitu. Pozor i na nejrůznější aditiva v průmyslově zpracovaných krmivech. Pokud přemýšlíte, které krmení svému chlupáčovi pořídit, vyzkoušejte sušený BARF, který nabízíme nejen v nejrůznějších formách podle aktivity či věku psa, ale navíc se díky jednoduché přípravě i skvěle dávkuje.
Pokud váš pejsek „přerostl“ z kategorie lehká nadváha do kategorie obezita, neotálejte s návštěvou veterináře, který vám poradí, jak situaci řešit.
Dobrůtka sem, dobrůtka tam
Jenže co když dodržujete úplně ukázkovou krmnou dávku pro svého pejska, složení krmiva je také podle všech pravidel – a váš hafan přesto roste poněkud do šířky? Pak je na čase zaměřit se na pamlsky. Neodměňujete svého chlupáče častěji, než je vhodné? Nechodíte na cvičák, kde pejska odměňujete dobrůtkami? A jste si jistí, že vaše děti, partner/partnerka nebo třeba maminka v dobré víře potají psa neuplácí nejrůznějšími pamlsky pro psy?
Pokud procházíte výcvikem, snažte se pamlsky v rámci odměn započítávat do krmné dávky. Jestliže odměňujete „jen tak“, snažte se přísun pamlsků trochu korigovat, případně je také započítat do denního příjmu. A se snaživým příbuzenstvem si raději promluvte.
Pozor také na přikrmování dobrotami ze stolu. Je sice těžké odolat žebrajícím psím očím, ale vytrvejte a buďte neoblomní. Nejenže je takové přilepšování rychlou cestou k obezitě, ale navíc je drtivá většina lidských pokrmů pro psy absolutně nevhodná. A některé potraviny jej mohou přímo ohrozit na životě. Ostatně i proto jsme pro vás připravili seznam nebezpečných dobrot pro psa.
Když jde o zdraví
Výše uvedené příčiny nadváhy či obezity u psa se sice nevyplatí brát na lehkou váhu, ale jsou většinou jednoduše řešitelné. Přibývání na váze ale může u chlupáče značit závažné onemocnění – od vrozené vývojové vady přes potíže se štítnou žlázou až po srdeční choroby či nádory.
Pokud tedy nemáte pocit, že by pejsek hltal, dostával příliš mnoho pamlsků nebo měl parazity, okamžitě navštivte veterináře. Spousta nemocí se dnes dá velmi dobře řešit – jen je nutné odhalit je včas.
Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com