Psi a plavání: Na co dát pozor u vody
Plavání patří mezi oblíbené letní aktivity jak lidí, tak i řady psů. Plavání může být pro psy přínosné, ale může s sebou přinášet i rizika. Voda je pro některé psi velkým lákadlem bez ohledu na počasí nebo roční dobu, jiní naopak vodu ze srdce nesnáší. Navrch existuje řada vodních sportovních aktivit vhodných pro psy. V článku si povíme o psím plavání z různých úhlu pohledu.
Přínosy plavání pro psa
- Plavání je skvělou formou cvičení, kterou si pes vylepšuje fyzickou kondici. Plaváním si pes zvyšuje svalovou sílu, vytrvalost a kardiovaskulární zdraví. Pohyb ve vodě je náročnější než na souši, což znamená, že pes spálí více kalorií a zlepšuje tak svou celkovou kondici.
- Oproti běhu nebo skákání, plavání nezatěžuje klouby psa, což je pozitivní především pro starší psy nebo psy s artritidou. Voda při pohybu podporuje tělo psa, což snižuje tlak na klouby a kosti.
- Plavání je pro řadu psů velmi zábavnou činností, což může snížit jejich úzkost a stres. Je to často skvělá příležitost pro interakci s majitelem nebo s dalšími psy, což posiluje jejich sociální dovednosti.
- Pro psy po operaci nebo s chronickými zdravotními problémy může plavání sloužit jako součást rehabilitačního programu. Tzv. hydroterapie je často doporučována veterináři pro zlepšení pohyblivosti a urychlení zotavení.
Rizika spojená s plaváním
- I když většina psů umí přirozeně plavat, riziko utonutí tu je. Například pokud pes na vodu vůbec není zvyklý, je zraněný nebo je vyčerpaný. Ale i pokud pes působí že je v pořádku, může se zranit v průběhu plavání nebo ho může strhnout proud. Proto buďte obezření a v případě potíží psovi pomozte.
- Pes se může v průběhu plavání relativně snadno zranit. Nejčastěji k úrazům dochází při skákání, kdy pes může narazit například na kámen nebo na větev skrytou pod hladinou. Dopředu tedy zkontrolujte místo, kam bude pes skákat, aby se zbytečně nezranil.
- V chladném počasí nebo ve studené vodě může pes snadno a rychle podchladnout. Podchlazení je nebezpečné a může vést k vážným zdravotním problémům.
- Voda psovi může způsobit infekci v uších, především pokud má pes plandavé uši a plave často. Uši je třeba pravidelně kontrolovat, čistit a sušit po každém plavání.
Vodní psí sporty
Psích sportů je celá řada a poměrně širokou škálu sportů pro čtyřnohé chlupáče nabízí i voda. Pokud máte doma vodního nadšence, můžete se do některého vodního psího sportu pustit.
- Dog diving: jde o sport, v kterém pes skáče z doku do vody a snaží se skočit co nejdál nebo co nejvýše.
- Plavání za aportem: pes plave za hozeným předmětem a přináší ho zpět.
- Vodní záchranařina: tento sport simuluje záchranu lidí nebo předmětů z vody. Je to velmi náročná disciplína, která vyžaduje úzkou spolupráci psa s psovodem. Vodní záchranařině se můžete se psem věnovat nejen „na ostro“, ale i jako sportovní disciplíně.
- Agility ve vodě: sport kombinuje klasické agility dráhy s vodními překážkami.
Rozdíly v plavání v létě a v zimě
Plavání v létě a v zimě v sobě skloubí řadu výhod i nevýhod. V létě například hrozí psovi přehřátí. I když je voda osvěžující, psi se navzdory chladné vodě mohou přehřát, pokud stráví příliš času na slunci. Velmi nevhodné mohou být pro psy bazény, jejichž voda obsahuje řadu chemikálií, především chlor. Ty mohou psovi způsobit zdravotní obtíže. Pokud v chlorovaném bazéně stráví pár minut a vy ho pak opláchnete čistou vodou, nemělo by se ovšem nic stát. Dejte ale pozor, aby pes chlorovanou vodu za žádných okolností nepil. Podobně jako chlorovaná voda, tak i mořská voda může psovi způsobit potíže. V mořské vodě si určitě pes může na chvíli zaplavat, ale stejně jako u vody z bazénu ho nezapomeňte pak opláchnout čistou vodou.
Plavání v zimě sebou nese patrně více rizik, než pozitiv. Například v příliš chladné vodě se pes může podchladit. Ať už psa necháte v studené vodě plavat cíleně nebo do ní sám skočí či spadne, běžte s ním rychle do tepla a pořádně ho vysušte. Buďte opatrní i na led, ten psa může poškrábat a pokud pod psem led praskne, pes se nemusí dostat na hladinu a může se utopit.
Tak jako tak je plavání skvělým způsobem, jak udržet psa v dobré fyzické kondici a spokojeného. Dodržováním základních bezpečnostních pravidel a výběrem vhodného místa pro plavání můžete zajisti, aby váš čtyřnohý parťák měl z této aktivity užitek, byl v bezpečí a zároveň si pobyt ve vodě co nejvíce užil.
Psí plemena milující vodu
Mnoho psů vodu nesnáší a je problém je i jen vyvenčit, když prší. Nad plaváním i nad dešťovými kapkami se ofrňují zpravidla psí rasy, které byly vyšlechtěny v teplém podnebí a na větší množství vody nejsou zvyklí. Jde například o faraonského psa nebo basenjiho. Existuje ale celá řada psích plemen, které vodu milují a kolikrát jim ke štěstí stačí i blátivá louže. Tato psí plemena dokážou ve vodě dovádět hodiny a často se hodí na řadu vodních sportovních disciplín. A jaké psí rasy milují vodu?
- Labradorský retrívr
- Zlatý retrívr
- Novofoundlandský pes
- Portugalský vodní pes
- Chesapeake bay retrívr
- Irský vodní španěl
- Flat coated retrívr
- Italský vodní pes
- Barbet
- Welsh springer španěl
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com