Psí hry a povely, které jde cvičit i doma
Všichni to známe, venku je počasí, do kterého by člověk ani psa nevyhnal. Nebo vás přepadla nějaká nemoc, kvůli které nemůžete trávit několik hodin denně na procházce se psem. Důvodů, proč zrovna nemůžete se psem trávit velkou část dne venku by se našla určitě celá řada. Zabavit pejska ovšem můžete i různými hrami nebo výcvikem i doma.
V domácím prostředí můžete například začít s tréninkem základních povelů jako je sedni nebo lehni. Až se dostanete ven, můžete tyto povely upevnit i v rušnějším prostředí. Existuje i řada dalších povelů nebo přímo her, které vašeho psa unaví psychicky a některé i fyzicky. Některé tyto hry a povely si představíme.
Schovávaní a pokyn hledej!
I když doma nemáte bůhví jakého stopaře, stále platí, že má váš pes až 40x lepší čich než vy. Takže i s mopsíkem nebo čivavou můžete doma cvičit povel hledej a psa trochu i unavit. Psovi můžete po bytě poschovávat speciální psí pamlsky, ale klidně i příslušnou krmnou dávku. Pamlsky či granule poschovávejte do rohů místností, vedle nábytku a nebo i do různých krabiček poschovávaných po bytě. Psí pamlsky a další žrádlo schovávejte v dosahu psa, tedy nedávejte ho příliš vysoko. Také se nedoporučuje dávat psí žrádlo na místo, kde jste zvyklí jíst vy – aby si pejsek nezvykl chodit ochutnávat z vašeho talíře.
Můžete pořídit i různorodé psí hračky a hlavolamy, do kterých lze schovat pamlsky i granule. Kutálením hračky či jejím roztočením postupně pamlsky vypadávají. U hlavolamů pak psi můžou hýbat s různými páčkami či shazovat různorodá kolečka a „kolíčky“, pod kterými je dobrota schovaná. Pes se nejen nažere, ale zabaví si i hlavu.
Pokud jste zruční, můžete psovi vyrobit hlavolam na dobroty i z různých věcí, které naleznete doma. Například lze využít různé staré krabice, kelímky od jogurtů nebo i papírové roličky od toaletního papíru. Na internetu naleznete celou řadu návodů, které vám s výrobou hraček poradí a zabavíte jak sebe, tak svého chlupáče.
Skořápky
Vezměte květináče, obaly od jogurtů nebo prázdné krabičky. Pod jeden schovejte pamlsek a promíchejte pořadí. Pejsek díky čichu najde pamlsek a následně musí přijít na to, jak se k pamlsku dostat. Psovi s odstraněním krabičky či květináče nepomáhejte, ať si namáhá hlavu s tím, jak k dobrotě. Velikost a váha schovávačky by měla odpovídat fyzickým možnostem psa.
Bytové agility
Pokud nemáte v titěrné garsonce bernardýna, tak pak i doma si můžete postavit improvizovanou agility dráhu. Z menších stoliček a smetáku si můžete například postavit improvizovanou skokovou překážku nebo z dek a starých krabic vyrobíte tunel. Řada obchodů pro psy nabízí k prodeji i jednoduchou agility překážkovou sadu, kterou můžete rozestavět v prostornějším obývák nebo na zahradě.
Povel pusť
Máte vy i váš pes rádi aportování míčků a dalších hraček, ale pes vám hračku málokdy chce dobrovolně předat zpátky? Pak můžete doma začít s tréninkem povelu typu Pusť! a nebudete se muset bát, že vám pejsek venku s aportem v čumáku uteče neznámo kam. Psovi dejte pokyn „pusť“, „dej“ nebo cokoliv dalšího, co vám vyhovuje. Za hračku pak jemně zatáhněte, ale nenechte se psem vyprovokovat k přetahování. V momentě, kdy pes hračku sám pustí, tak ho pochvalte a odměňte. Počet psích pamlsků postupně omezujte do momentu, kdy bude pes pouštět hračku automaticky a bude mu stačit pochvala za splněný pokyn.
Okusování
Většina psů okusování a žvýkání kde čeho miluje. Řada psů okusuje kde co, včetně bot nebo noh židlí a stolů. Pro psy je žvýkání přirozené, zpravidla je uklidňuje a také se žvýkáním tvrdším předmětů obrušují plak ze zubů. Je ovšem psa třeba nasměrovat k tomu, aby žvýkal jen k tomuto účelu vyrobené hračky nebo sušené šlachy, kosti či parůžku. V řadě zverimexů máte široký výběr různorodých odolných hraček a i tréninkových pamlsků, které by měli vydržet čelist i toho největšího žvýkacího náruživce (alespoň po dobu pár desítek minut). Sušené šlachy, kosti či parůžky by měli být větší, než tlama vašeho psa, aby je pes nespolkl v celku, ale musel příslušnou dobrotu ohlodat. Především u hraček pak kontrolujte, zda jí pes po rozcupování nežere. U kostí nebo parůžku je třeba zase kontrolovat, aby je pes nežral v příliš velkých kouscích, mohly by mu totiž snadno zaskočit.
Mísa/krabice s hračkami
Do mísy či krabice dejte několik hraček a nasypte mezi ně pár dobrot. Pes hledáním dobrot pocvičí pozornost a čich a na pár minut ho hra zabaví. Skrmit můžete klidně tímto způsobem celou denní dávku. Množství psích hraček a dobrot můžete korigovat podle toho, zda s podobným hledáním teprve začínáte nebo jestli jde již o zkušeného hledače.
Pet lahev
Do pet lahve dejte několik dobrot a psa nechte, ať si z lahve vyšťourá dobroty. Většinou stačí lahev roztočit a dobroty z lahve začnou lítat samy. Až bude pejsek zkušenější a bude vědět, jak lahev roztočit nebo jak s ní zatřást, aby dobroty snadno padaly, pak mu hru můžete ztížit tím, že lahev lehce zašroubujete. Především ti žravější psi si i s víčkem snadno poradí.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com