Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Psí smysly: Jak vidí, slyší a co cítí váš pes?

Psi patří mezi věrné společníky lidí již po několik tisíciletí. V průběhu této doby se výrazně změnil nejen vzhled a povaha psa z původního vlka, ale změnily se i jejich smysly. Smysly ovlivňovaly chování psů v minulosti a ovlivňují je i v současnosti. V článku si něco málo o psích smyslech a jejich fungování povíme.

Cich-zrak-a-sluch-u-psa (9)

Čich – jedna z největších psích předností

Pejskaři, ale i nepejskaři si uvědomují, že jeden z nejvýraznějších psích smyslů je čich. Psí nos obsahuje až 300 milionů čichových receptorů. Oproti tomu člověk má okolo 5 milionů receptorů. Další velkou výhodou je i skvělá psí čichová paměť, většinu pachů si tato čtyřnohá zvířata pamatují dlouhou dobu. Psi jsou schopni detekovat pachy, které jsou pro člověka nepostřehnutelné. Skvělý čich je důvodem, proč psi excelují v činnostech jako je vyhledávání drog, výbušnin, hledání ztracených osob nebo i v detekce nemocí, například rakoviny nebo dokáží rozpoznat příchod epileptického záchvatu.

Cich-zrak-a-sluch-u-psa (12)

Pro divokého psa nebo vlka, ale i pro domestikovaného psa je skvělý čich nástrojem pro přežití. Divoká varianta dnešního chlupáče si za pomoci čichu uloví večeři, domestikované varianty psů se v minulosti začali využívat k lovu a k tomuto účelu se využívají dodnes. I když dnes velké množství psů plní roli domácích společníků, jejich skvělé čichové schopnosti jim zůstali a často se využívají velmi prakticky. Sice někteří pejsci typu mopsíci se k lovu nebo hledání drog dnes již nevyužívají, přesto je jejich nos stále výrazně citlivější na různé pachy než lidský nos.

Cich-zrak-a-sluch-u-psa (1)

Perfektní sluch, který slyší každé šustnutí

Sluch patří mezi smysly, které mají psi vyvinutější než lidé. Zatímco lidské ucho slyší frekvenci okolo 20 000 Hz, psí slyší až do frekvence 65 000 Hz. Pes proto dokáže zaslechnout vysokofrekvenční zvuky, které člověk nemá šanci postřehnout. Pro divokého psa nebo vlka je skvělý sluch nezbytností pro přežití, slyší každé šustnutí a dokáže se tak vyvarovat různorodým nebezpečím. Psovi pomáhá sluch při komunikaci, orientaci, a i jako varování před nebezpečím. Psi většinou reagují na zvuky, které člověk vůbec neslyší nebo nevnímá, většina psů je proto na hlasitější zvuky citlivá. Mnoho z nich je pak alespoň lehce nervózní při bouřkách nebo při ohňostrojích.

Cich-zrak-a-sluch-u-psa (2)

Zrak, aneb jiný pohled na svět

Čich a sluch patří mezi dominantní smysly psa, přesto jeho zrak není zanedbatelný. Psí oči se vyvíjeli také s ohledem na psí předky, tedy jsou nejlépe vidí za šera a v noci – což je užitečné při lovu. Tato schopnost psům zůstala dodnes. Kromě lepšího vidění za jiných světelných podmínek psí oko vidí jiné barevné spektrum než oko lidské. Z barev vnímají různé odstíny modré a žluté, zatímco červenou a zelenou vidí velmi slabě. To je dáno tím, že mají pouze dva typy čípků v sítnici, zatímco lidé mají tři. Rozdíl ve vnímání barev ovšem psa neomezuje.

Cich-zrak-a-sluch-u-psa (3)

Hmat a citlivost na dotek

Pes za pomoci hmatu komunikuje a vnímá prostředí, je tak důležitým komunikačním prostředkem. Pes hmatem vnímá okolí především za pomoci tlapek, respektive polštářků, jejichž nervové zakončení umožňuje psovi cítit povrch, po kterém chodí. Pro vnímání okolí jsou pro psa velmi důležité i jejich vousy, které jsou známé jako vibrisy. Jsou nesmírně citlivé na dotek a vibrace, což jim velmi pomáhá v orientaci a detekci objektů v jejich blízkosti. Například pokud pes v pokročilejším věku hůře vidí a slyší, pomáhají mu právě vousy v orientaci v prostoru. V rámci stříhání srsti by se proto vousy nikdy neměli stříhat, ani „nepatrně“ krátit, a to nejen u staršího pejska, ale ani psa mladého a zdravého.

Cich-zrak-a-sluch-u-psa (4)

Rozlišování chutí

Asi tušíte, že pro psy je nejdůležitější čich v těsném závěsu za ním je sluch. Přesto i chuť hraje roli, samozřejmě při vnímání potravy. Zajímavostí je, že jde o jeden ze smyslů, který má člověk vyvinutější. Lidé mají okolo 9 000 chuťových pohárků, zatímco pes pouze okolo 1 700 pohárků. Při rozlišování potravin si tak pes pomáhá především perfektním čichem.

Cich-zrak-a-sluch-u-psa (5)

Jak smysli ovlivňují psí chování

Smysly ovlivňují chování psa v každodenním životě. Například čich je pro ně velmi důležitý, pomáhá jím například k identifikaci lidí, psů a dalších zvířat. Vzájemné očichávání se pomáhá psům v získávání vzájemných informací, asi jako sociální sítě nebo pohled do občanského průkazu u lidí. Psi i feny značkují své okolí ve velkém, má to pro ně řadu významů. Kromě značení teritoria si sdělují řadu dalších informací. Očichávání rohů tak je pro ně něco jako čtení sms zpráv nebo sledování statusů na sociálních sítích.

Cich-zrak-a-sluch-u-psa (7)

Nejen čich, ale i sluch ovlivňuje, jak pes reaguje na své okolí. Tím, že pes slyší mnohem lépe než člověk, je zpravidla velmi citlivý na hlasité zvuky. Hlasité rány mu pak způsobují stres a úzkost. Především v období letních bouřek nebo silvestrovských oslav je třeba být na pozoru a psovi poskytnout bezpečné zázemí.

Cich-zrak-a-sluch-u-psa (11)

I když je zrak méně dominantním smyslem oproti sluchu nebo čichu, přesto je pro psa důležitý. Například pes si za ty roky domestikace vyvinul schopnost číst emoce z výrazu obličeje a stejně tak se naučil reagovat na gesta rukou, například ukazování směru. Pes dokonce umí i sledovat pohled člověka, když se například člověk zahledí do dálky nebo se otočí, pes se daným směrem zahledí také – toto neumí ani lidoopé, nejbližší příbuzní člověka.

Cich-zrak-a-sluch-u-psa (6)

Praktické využití psích smyslů

Psí smysly nejen pomáhají psovi v orientaci v prostoru nebo v přírodě přežít, ale díky domestikaci mohou být i velmi užitečné člověku. Psí smysly lze využít nejen v rámci různých psích sportů, ale i v rámci pracovních disciplín. Psí čich se využívá například k hledání drog, výbušnin nebo ztracených osob. Psí empatie a schopnost detekovat různé zdravotní změny v těle člověka se pak využívají nejen při detekci rakoviny nebo epilepsie, ale například i u onemocnění cukrovkou.

Psí smysly jsou jedinečné a dělají z těchto čtyřnohých chlupáčů nejen skvělé společníky, ale i užitečné tvory v různých pracovních disciplínách. Pochopení psích smyslů nám pomáhá chápat, jak psi vnímají svět kolem sebe. Člověk se pak snadněji vcítí do svého čtyřnohého kamaráda a lépe se s ním domluví.

Cich-zrak-a-sluch-u-psa (10)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu