Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Skijoring: Jak vyrazit na běžky se psem

Běžecké lyžování se psem, známe i pod názvem skijoring, se stává stále populárnějším způsobem, jak strávit aktivně zimu se psem. Pokud přímo bydlíte v podhůří či v horách a nebo se tam často vydáváte, pak patrně přemýšlíte nad kynologickou sportovní disciplínou pro tyto podmínky. Skijoring je skvělý způsob, jak si užít přírodu a pohyb, ale i prohloubit vztah se psem. V článku si povíme, jak se na běžky se psem připravit, co si vše vzít s sebou a na co si dát pozor.

Bezky-se-psem (3)

Základní příprava psa na běžky

Než vyrazíte poprvé na běžky, je důležité nepodcenit přípravu. Ne každý pes totiž tento sport zvládne fyzicky nebo mentálně.

  • Fyzická aktivita – skyjoring je poměrně náročný sport, který vyžaduje slušnou fyzičku jak od člověka, tak i od psa. Pes by měl být zdravý a mít pevnou stavbu těla. S ohledem na vývoj kloubů by měl mít pes alespoň 1,5 roku, než se s ním poprvé vydáte na lyže. U mladších psů je dobré se podobně náročným fyzickým aktivitám vyhýbat. Jejich kostra ještě není dostatečně vyvinutá a pokud byste s podobnou zátěží začali příliš brzy, mohl by mít pes do budoucna problémy s klouby.
  • Postupné zvyšování námahy – pokud váš pes prozatím není zvyklý na delší běh nebo alespoň na dlouhé procházky, pak se doporučuje začít s tréninkem na kratší úsecích. Před nazutím běžkařských bot a běžek samotných raději vyrazte několikrát na dlouhou procházku nebo si „jen“ zaběhat (samozřejmě i se psem). Pes si tak postupně zvykne na větší fyzickou zátěž. Při prvních pokusech s běžkami zvolte méně náročnou a kratší trasu, aby si pes zvykl nejen na větší fyzickou zátěž, ale i odlišný pohyb ve sněhu.
  • Nácvik základních povelů – pro skijoring je klíčové, aby se pes uměl pohybovat na vodítku a aby zvládal základní povely typu „stůj“, „vpřed“, „vpravo“ a „vlevo“. Tyto povely vám pomohou udržet psa pod kontrolou a zabránit tomu, aby vás při jízdě strhnul, zamotal se do vodítka nebo abyste se o něj nepřerazili, když vám nečekaně vleze do trasy. Tyto povely můžete snadno nacvičit i při běžné procházce nebo při běhu, kdy přeci jen při případné kolizi hrozí menší zranění.

Bezky-se-psem (1)

Potřebná výbava pro běžky se psem

Skijorinž vyžaduje speciální výbavu, která vám i vašemu psovi zajistí pohodlí a bezpečnost. Pokud hodláte jezdit na běžky se psem pravidelně, pak se vám zaručeně vyplatí investovat do kvalitního vybavení.

Speciální postroj pro psa – běžný postroj na veneční a už vůbec ne obojek na běžky nepatří. Potřebujete specifický postroj, který je určený na tažné sporty. Tento postroj rovnoměrně rozloží tah na celé tělo psa a minimalizuje riziko zranění. Pokud již nemáte nějakou ověřenou značku, je lepší postroj psovi dopředu vyzkoušet a pokud s tažnými sporty teprve začínáte, zkonzultujte s někým zkušenějším, zda postroj psovi opravdu sedne. Psa by neměl nikde tlačit a musí psovi sedět dokonale, aby ho neomezoval v pohybu. Nevhodnou volbou postroje si pes může snadno ublížit, především pokud bude celou trasu v tahu a vyrazíte na dlouhý výlet (např. se mu bude špatně dýchat, sedřená bedra atd.).

Tažené vodítko s amortizérem – patří do nezbytného vybavení na skijoring. Amortizér je součástí vodítka a tlumí nárazy, když pes zabere nebo dojde k prudkému pohybu. Zpravidla jde o delší vodítko, než které patrně používáte na běžné venčení. Vodítko vám umožňuje udržovat bezpečnou vzdálenost mezi vámi a psem.

Sedák pro psovoda – patří mezi další nezbytnou součást výbavy. Sedák se upevní kolem pasu psovoda a umožňuje přenos tahu přímo na tělo, což usnadňuje pohyb a snižuje únavu rukou. Kvalitní sedák je pohodlný a pevně sedí. Také zajišťuje rovnoměrné rozložení tahu, což se bude líbit především vaší páteři a také vám to pomůže pro lepší udržení stability, když pes náhle více zabere.

Ochranné boty pro psa – přijdou vhod, pokud se chystáte na běžky se psem do hlubokého sněhu nebo na zledovatělý povrch. Boty chrání psí tlapky před ostrým ledem a také před prochlazením. Psí boty je třeba dopředu vyzkoušet, aby psovi dobře seděly. A také je potřeba se v nich se psem párkrát projít, aby si na ně zvykl.

Bezky-se-psem (2)

Bezpečnostní opatření a možná rizika

Skijoring patří mezi nové trendy sporty, které jsou zábavné jak pro psa, tak i pro člověka, především pokud jste fanoušky sněhu a zimních sportů. Přesto je potřeba vzít v úvahu určitá rizika, než vyrazíte na výlet a nepodcenit přípravu, abyste se nezranili vy, nebo váš čtyřnohý kamarád.

Mezi nejčastější rizika patří přetížení, zvlášť pokud není pes na běh na delší vzdálenosti a v zápřahu zvyklý. Důležité jsou proto postupné tréninky a vzdálenost a náročnost terénu zvyšovat postupně. Pozorujte, jak rychle se váš pes unaví a trénink včas zastavte. Přetížení může způsobit zranění svalů nebo kloubů, což by mohlo trvale poškodit zdraví vašeho psa.

Sníh a led mohou psovi poranit tlapky, což je jednou z dalších rizik běhu na sněhu. Mokřejší sníh se na tlapky lepí a tvoří ledové kuličky, které pak při každém kroku lehce bolí a omezují ho v rychlejším pohybu. Před běžkováním můžete tlapky namazat speciálním voskem, které zabrání tvorbě ledových kuliček a tlapky omezí před omrzlinami.

Bezky-se-psem (4)

Pokud se chystáte na závody, je potřeba, aby byl pes na vodítku a naučil se správně tahat. Provozujete skijoring jen pro zábavu a pro zlepšení fyzické kondice? Pak můžete psa pouštět na volno a do jisté míry mu můžete nechat běžet vlastním tempem. Je ovšem důležité, aby měl pes perfektní přivolání a při běhu se vás držel. Vyrážíte rádi do hor, které patřící pod národní parky, pak si dopředu zjistěte, v jakých lokalitách smí pes běhat na volno, abyste neplatili zbytečně pokutu za volně běhajícího psa v místech, kde například žije chráněná zvěř. Také při běhání psa na volno více riskujete, že od vás z nějakého důvodu pes odběhne a ztratí se, například když se něčeho lekne. Proto mějte psa vždy označeného alespoň známkou s kontaktem na vás nebo si můžete pomoci GPS lokátorem.

V zimním období pes může snadno prochladnout, ale při náročném tréninku se snadno může stát i to, že se pes přehřeje. Proto buďte při dávkování tréninku obezřetní a naplánujte náročnost tréninku tak, aby se nepřehřál nebo neprochladl. Například hodně chundelatí psi se snadněji přehřejí, krátkosrstí zase prochladnou. U dlouhosrstého psa tedy zvolte volnější tempo tak, aby se pes příliš nezahřál. Krátkosrstému pořiďte obleček, do kterého na konci tréninku oblečte, především pokud vám bude nějakou dobu trvat, než se dostanete domů.

Bezky-se-psem (5)

Jak psa při tréninku motivovat a odměňovat

Odměny a pochvaly jsou důležitou součástí každého tréninku. Pokud máte žravějšího psa, můžete ho motivovat drobnými pamlsky. Dejte si ale pozor, aby začátkem tréninku nebyl pes příliš nažraný, přeci jen plný žaludek při větší fyzické zátěži nejsou dobrým nápadem jak pro člověka, tak pro psa.

Na většinu psů i při tréninku skijoringu funguje pozitivní motivace. Když pes správně reaguje na přivolání, ideálně přidává do tahu nebo brzdí, na povel zatáčí atd, psa pochvalte a odměňte. Pokud máte vyzkoušené a fungující metody výcviku typu klikr, lze je minimálně při prvních trénincích skijoringu využít také a psa namotivovat k pokračování v tomto sportu.

Především pokud začínáte a psovi teprve budujete potřebnou fyzičku, nezapomeňte do tréninku naplánovat dostatek přestávek. Psovi dopřejte oddech a nechte ho napít. Především pokud se chystáte ven na několik hodin v kuse, je dobré si připravit teplejší vodu do termosky, abyste měli možnost psovi postupně trochu nalít.

Bezky-se-psem (6)

Kdy vyrazit na běžky se psem

Pokud začínáte, doporučuje se vybírat trasy, které nejsou příliš frekventované a které jsou vhodné pro skijoring. Některé běžkařské trasy jsou určené výhradně pro běžce bez psů, dopředu si proto zjistěte, kam se psem můžete vyrazit, aby vás nečekalo na místě nepříjemné překvapení. Vhodné běžkařské trasy se psem naleznete například v Krkonoších, v Jizerkách nebo na Šumavě. Při běžkování se psem respektujte ostatní běžkaře a snažte se, aby váš pes někomu nevběhl do trasy nebo na někoho v zápalu běhu nadšeně nenaběhl a neporazil ho.

Bezky-se-psem (8)

Skijoring postupně získává na popularitě z několika prostých důvodů – strávíte čas na čerstvém vzduchu, unavíte svého chlupáče a zlepšíte kondičku jak vaší, tak vašeho chlupáče. S běžkami teprve začínáte? Pak je potřeba nepodcenit přípravu a investovat do správného postroje, vodítka a psa naučit základním povelům, které se vám budou hodit (stop, vlevo, vpravo atd.). Chystáte-li do hor, nepodceňte ani kontrolu počasí. S rozvahou a ohledem na bezpečnost psa i vaší si užijete krásné zimní dny plné dobrodružství.

Bezky-se-psem (7)

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu