Tipy, jak zabavit psa i během procházky
Zná to asi každý pejskař, zatímco vy jste celý den v práci, váš chlupáč se rozvaluje v pelíšku a chrupe. Po příchodu domu vám pak chlupáč skáče po hlavě a touží po pořádné, a ideálně i dobrodružné, procházce. Mnoho psů má energie na rozdávání nejen po prolenošeném dni, ale i díky chladnému počasí. Vám je v takové situaci jasné, že pouhá delší procházka stačit nebude, ale bude třeba psa v průběhu venčení zaměstnat. Jinak bude pes vymýšlet lumpárny nejen po návratu domů, ale i v průběhu procházky.
I když se budete během venčení psovi cíleně věnovat, i tak je důležité ho v průběhu procházky nechat alespoň chvíli v klidu, aby si mohl při procházce lesem či loukou čichat kde chce a jít kam chce. Přesto i takovéto venčení potřebuje určitá pravidla a alespoň základní výchovu psa. V průběhu procházky je třeba umět získat pozornost psa, což se hodí i do budoucna, třeba při tréninku spolehlivého přivolání. Vhod přijde i kapsa plná dobrot, které psovi budete dávat za odměnu a to „pouze“ za to, že se bude držet ve vaší blízkosti a bude si vás hlídat.
Když se psovi v průběhu procházky věnujete, tak i když přímo či nepřímo trénujete nějaké povely, pes je během venčení bere jako hru, to že jde do jisté míry o výcvik si kolikrát neuvědomuje. Procházka se psem je po celém dni v práci prospěšná i pro majitele chlupáče. Především pokud se v průběhu procházky psovi aktivně věnujete, tak vypnete od běžných starostí (ať pracovních nebo domácích) a soustředíte se na psa a dění ve svém bezprostředním okolí. Jako bonus upevníte pouto mezi vámi a psem, který bude nadšený nejen z procházky samotné, ale i z vaší pozornosti.
Stranové povely a k čemu se budou hodit
Stranové povely – levá a pravá – využijete nejen jako „cirkusový“ trik, ale i při každodenním venčení nebo v rámci různých kynologických sportů. Povely „levá“ a „pravá“ si usnadníte ovladatelnost psa v rušném prostředí, při procházkách v parku, na ulici i v lese. Pomohou vám například vyhnout se překážkám, změnit směr chůze nebo se vyhnout jinému psovi. Z psích sportů tento typ povelů využijete například při agility, těmito povely si pomůžete při navádění psa na překážky. U obedience budete tyto povely využívat při cvicích typu „zůstaň vpravo“ a „zůstaň vlevo“. A co budete k výcviku potřebovat? Ze začátku si můžete pomoci vodítkem, hodit se budou pamlsky či hračka a využít můžete i klikr.
Postup při nácviku stranových povelů
Do ruky si vezměte oblíbenou psí hračku či pamlsek tak, aby pes o tom věděl. Rukou s pamlskem/hračkou pohybujte do požadované strany a říkejte konkrétní povel „pravá“ nebo „levá“. Psa nejprve odměňujte a chvalte jen když se za rukou otočí, posléze když požadovaným směrem udělá krok. Postupně odměnu a pochvalu dávejte později - za více kroků požadovaným směrem. Naučte psa zatáčet do oblouku a postupem času kombinujte povely s dalšími pokyny. Můžete tyto povely pak zařadit do své dog dancingové choreografie nebo do předvádění „cirkusových“ kousků pro své známé. Pokud s tréninkem začínáte v parku nebo na palouku, a ještě nemáte perfektní přivolání, mějte psa pojištěného vodítkem. S výcvikem začněte na klidném místě a postupně přidávejte rušivé elementy.
V momentě, kdy pes začne stranové povely chápat, tak začněte s jejich pravidelným cvičením při procházkách lesem, parkem i městem. Například rozcestí a křižovatky můžete využít k nácviku zatáčení. Stranové povely můžete pro větší zábavu zapojit i do různých her nebo sportů typu agility.
Povel „oběhni“ – jak psa naučit obíhat stromy
Povel „oběhni“ nebo „okolo“ je nejen skvělým „cirkusovým“ trikem, ale i praktickým povelem. Psa tímto povelem můžete zabavit nejen při venčení parkem nebo lesem, kdy bude obíhat stromy a keře, ale při běžném venčení může oběhnout i odpadkový koš nebo lampu. Během venčení můžete psovi připoutat pozornost v momentě, kdy se rozběhne například za kočkou nebo jinou zvěří. V momentě, kdy doběhne k lampě nebo stromu mu dáte pokyn „oběhni“, psa by tento povel měl obloukem vrátit vaším směrem. Obíhání využijí například i pastevečtí psi. Pastevec povel „oběhni“ používá v momentě, kdy chce psa naměřovat za ovcemi, které se vzdálí od stáda.
K výcviku budete potřebovat tréninkové pamlsky nebo oblíbenou psí hračku, pomoci si můžete i klikrem. S výcvikem začněte pomalu, vyberte si strom či keř v klidném prostředí a postavte se vedle něj s pamlskem v ruce. Začněte pomalu strom obcházet a lákejte psa za sebou za pomoci hračky nebo dobroty. Za každý úspěšný oběh psa odměňte a pokud používáte klikr, nezapomeňte před pochvalou a odměnou splněný povel odkliknout. V momentě, kdy vás pes začne kolem stromu sledovat, použijte povel „oběhni“.
Postupně zvyšujte obtížnost. Jakmile pes zvládne obíhat strom s vámi, respektive ve vaší těsné blízkosti, pak se při nácviku pomalu od psa začněte vzdalovat, nejdříve o jeden nebo dva kroky. Vzdálenost postupně prodlužujte. Lákání pamlskem nebo hračkou postupně odbourávejte, pes by v tuto chvíli měl již reagovat na povel. Trénink můžete postupně ztěžovat tím, že ho budete nacvičovat v rušnějším prostředí. Obíhat se dá kde co, povel tak můžete pocvičit i když procházíte kolem odpadkového koše nebo dopravní značky. Povelem „oběhni“ si tak můžete zpestřit téměř jakoukoliv procházku s vaším chlupáčem.
Pokud máte psa, který se teprve učí poslouchat, můžete zpočátku používat vodítko. A to nejen jako pojistku, aby vám pes neutekl, ale můžete s jeho pomocí psa i navést kolem stromu. Pokud chcete, aby byl trénink pestřejší a zajímavější, můžete psa naučit obíhat strom oběma směry.
Povel „hledej“, aneb schovávání páníčka i hraček
Hra na schovávanou, neboli povel „hledej“ je skvělým způsobem, jak psovi důkladně zaměstnat hlavu. Hra na schovku se dá hledat jak doma, tak na zahradě, ale i venku v průběhu venčení. Hledání osob či předmětů můžete proměnit v kynologickou disciplínu, konkrétně v stopování. Stopovacích disciplín je pak celá řada, patří mezi ně například nosework nebo záchranařina. Schováváním hraček nebo pamlsků na zahradě, doma nebo při venčení můžete psa unavit a eventuálně i zábavnou formou psa nakrmit tím, že mu poschováváte kromě psích pamlsků i krmnou dávku granulí. Schovávat se ovšem můžete doma nebo v průběhu venčení psovi i vy či kdokoliv z rodiny nebo přátel. Kromě toho, že psa zabavíte, tak se pes naučí vás v průběhu procházky více hlídat – bude se totiž tak trochu bát, že mu za nějakým keřem nebo rohem náhle zmizíte.
Tipy a triky při nácviku hledání lidí
Při nácviku psovi dejte pokyn „čekej“ nebo „sedni“, případně se domluvte s někým známým, kdo vám psa bude při začátcích trénování držet. Psovi se schovejte za strom nebo keř v jeho blízkosti a to tak, aby vás pes viděl odcházet a zároveň z vás kousek viděl v momentě, kdy se schováte. Psovi dejte povel „hledej“ (nebo jakýkoliv jiný, který si pro tento účel zvolíte) a psa začněte k sobě lákat. Parťák psa v ten okamžik pustí, případně psa „uvolněte“ z povelu „čekej“.
Nácvik postupně ztěžujte a psovi se schovávejte tak, aby z vás postupně byl vidět menší a menší kousek, až nebudete vidět vůbec. Doma se můžete schovat do jiné místnosti, pod postel nebo do skříně, venku se přestaňte schovávat za nejbližší keř nebo strom, ale za vzdálenější „překážky“. Při nácviku můžete využít klikr a psa nezapomeňte chválit a odměňovat.
Tipy a triky při hledání hraček nebo pamlsků
Chlupáč může hledat i různé předměty (hračky) nebo i dobroty. Psovi tímto způsobem můžete dát i jeho krmnou dávku granulí. Používat teoreticky můžete stejný povel, jako při hledání lidí, doporučuje se zvolit jiný. Psovi nezáleží na tom, zda začnete s nácvikem hledání lidí nebo věcí a dobrot.
Postup při hledání dobrot a hraček je velmi podobný, jak při hledání lidí. Hračku nebo tréninkový pamlsek nejprve schovejte tak, aby byla vidět. Postupně je schovávejte na těžší a méně viditelná místa. Psa při výcviku chvalte, při hledání můžete opět využít klikr, odměňovat ho hračkou nebo dobrotou už v tomto případě není třeba.
Psi mají výrazně lepší čich než člověk, očichávání všeho v jejich okolí je pro ně přirozenou zábavou. V momentě, kdy hledají někoho nebo něco cíleně, pak jde zároveň i o relativně náročnou činnost, která psa unaví. Jde o skvělý způsob, jak psa unavit pro něj velmi přirozenou činností, která ho bude bavit.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com