Zima se psem: Jak ho chránit během chladných měsíců
Zima může být pro chlupáče a jejich lidi nejen krásným obdobím plným zábavy, ale může v sobě skýtat různé nástrahy a nebezpečí. Pokud chcete vy i váš čtyřnohý parťák strávit zimu v pohodě a zdraví, je potřeba se na řadu věcí připravit a dát si na některé věci pozor. Připravili jsem pro vás článek s pár užitečnými tipy, jak si zimu užít na plno.
Pozor na prochladnutí
Někteří psi zimu milují, jiní jí nesnáší. Jedním z důvodů je jejich genetická připravenost na zimu. Zatímco některá plemena, jako husky nebo malamuti, jsou na zimu připravena hustou srstí, jiná potřebují speciální péči. Krátkosrstá plemena, psi s malým množstvím srsti nebo žádnou srstí (například čínský chocholatý pes), malá plemena (čivava) anebo psi z teplých krajin (basenji), jsou náchylnější k prochladnutí.
Tipy, jak prochladnutí zabránit
- Oblečení pro psy - investujte do zimního psího oblečku. Vybírat můžete z řady typů oblečků. Sáhnout můžete čistě po zatepleném zimním oblečku, ale i po lehkém jarním oblečku, po pláštěnce, ale i po psím svetru. Záleží na velikosti psa, jestli má pejsek podsadu, jestli bydlíte na horách nebo ve městě a dalších podobných podmínkách. Pro menší psy s krátkou srstí nebo pro naháče je alespoň tenký obleček nutností i na krátké procházky. U naháčů a krátkosrstých psů zvažte zateplenou variantu oblečku.
- Zkrácení procházek – pokud vy i váš pes nepatříte mezi velké otužilce, tak se v extrémních mrazech doporučuje zkrátit procházky. A pokud máte aktivnějšího psa, pak raději procházky opakovat častěji a psa doma zabavit vhodnými hrami do prostor bytu (například nácvikem „cirkusových“ triků nebo psími hlavolamy).
- Teplé místo doma – pes by měl mít doma k dispozici teplý a suchý pelech, v kterém se dostatečně prohřeje. Pokud jste otužilejší než váš pejsek (například pokud máte doma krátkosrstého nebo bezsrstého psa), můžete psovi na doma pořídit kromě teplého pelechu i svetr.
Ochrana tlapek před posypovou solí a ostrým posypem
Posyp, který se používá na namrzlé chodníky a silnice může být pro citlivější psí tlapky nepříjemný. Například sůl dráždí kůži a může způsobit bolestivé praskliny. Ostré kamínky pak mohou tlapky poškrábat.
Jak chránit psí tlapky
- Krémy na psí tlapky – před procházkou (a někdy i po procházce) můžete ošetřit psí tlapky speciálními ochrannými balzámy na psí tlapky. Ty vytvoří bariéru proti soli a chladu. Někdy stačí na tlapky použít i obyčejnou vazelínu.
- Psí botičky – pokud je soli či dalšího posypu opravdu velké množství a vy se chystáte na delší procházku, pak můžete využít speciální botičky, které tlapky ochrání. Pokud s nimi nemáte zatím zkušenost, doporučuje se je nejprve vyzkoušet, aby psovi opravdu dobře držely.
- Péče po procházce – po návratu domů tlapky opláchněte vlažnou vodou a osušte, především pokud pes prošel „prosoleným“ sněhem. Při té příležitosti můžete tlapky také zkontrolovat, jestli nejsou poraněné od posypových kamínků.
Pes s hustou srstí – obleček ano či ne?
Psi s hustou srstí byli často vyšlechtěni v horských a chladných oblastech. Mezi nejznámější psí rasy z oblastí sněhu a mrazu patří například samojed, sibiřský husky, bernardýn nebo novofundlandský pes. Jejich srst zpravidla funguje jako izolační vrstva, která je chrání před mrazem. Pokud se takovýto pes dostane i do extrémnějších mrazivých podmínek, obleček zpravidla nepotřebuje. A to i pokud konkrétní jedinec vyrostl v středoevropských podmínkách a je zvyklý spíše na mírnější zimy. I pokud se psem vychovaným v Čechách dostanete do třeskutého mrazu, pes ho zpravidla zvládne – především pokud ho alespoň na noc umístíte do dobře zatepleného kotce nebo například na chodbu domu.
Psům vyšlechtěných v chladném prostředí zpravidla nevyhovují letní měsíce a například v rozpálených městech zpravidla trpí. Spokojenější tak bývají na venkově v blízkosti chladného lesa nebo přímo na horách. Je nicméně třeba pamatovat, že o srst těchto psů je třeba se alespoň trochu starat, aby psovi sloužila tak jak má – tedy chránila ho před zimním mrazem nebo podzimními plískanicemi. Srst je potřeba pravidelně vyčesávat, nejen že se tak uvolní ze srsti nečistoty, ale nebude se cuchat. Pokud je srst příliš zacuchaná, ztrácí izolační schopnosti. Velmi chlupatým psům je třeba i kontrolovat srst mezi polštářky na tlapkách. Často se tam ze sněhu tvoří ledové kuličky, které pak psovi ztěžují chůzi. Pokud má pes dobře osrstěné nohy a břicho, pak i tam se mohou tvořit kuličky.
Zimní sportovní aktivity se psem – kdy ano a kdy ne?
Mnoho psů miluje aktivní pohyb i v zimě (a někteří dokonce hlavně v zimě). Mnoho z nich si rádo hraje se sněhem, jiní jsou přímo určeni k tahání saní a dalších břemen ve sněhu a v mrazu. Někteří psi milují běh u běžek nebo při běžném běhu, další rádi navzdory mrazu vyráží na dlouhé pěší túry. Jako u dalších sportovních disciplín, je třeba i u ryze zimních disciplín určité opatrnosti.
Na co si dát u zimních sportů pozor
- Velké mrazy mohou být poměrně zrádné, a to i psů, kteří zimu mají jinak rádi. Za velké mrazy se v českých podmínkách zpravidla považují teploty pod - 10 °C. Například krátkosrstí psi nebo bytoví psi by při těchto teplotách měli být jen krátce, a to i pokud mají obleček. Delší pobyt venku u těch nejmenších pejsků nebo u naháčů pak při těchto teplotách může vést k podchlazení.
- Dalším rizikem je náledí. Pokud se chystáte například na delší túru nebo k vytrvalostnímu běhu, pak zvolte trasu tak, aby na ní bylo náledí co nejméně nebo aby se mu dalo vyhnout (například po trávě). Psi si na náledí mohou poranit tlapky nebo si i oni mohou na náledí vyvrtnout kotník (a to i když je pro ně pohyb na ledě díky čtyřem tlapkám trochu snadnější než pro člověka).
- Pokud se věnujete nějaké sportovní disciplíně, která vyžaduje zimu a sníh (například skijoring nebo mushing) a nebo sport, který lze provozovat za určitých podmínek i v zimě (například dog trekking nebo canicross), pak množství aktivity přizpůsobte aktuálnímu počasí. Nevyrážejte například na dlouhé trasy při sněhové vánici nebo si dejte pozor na terén na vámi zvolené trase (náledí, rozbředlý sníh, velké množství posypové soli na cestě nebo velké množství ostrých posypových kamínků). Psovi dopřejte dostatek odpočinu a pokud je to třeba, v přestávkách psa vysušte od mokrého sněhu a případně mu v chvílích odpočinku dopřejte možnost ohřát se v boxu/v zatopeném autě nebo mu na chvíli oblečte zateplený obleček, aby po sportovním výkonu neprochladl.
Výhody a zábava zimního období pro psy
Pro mnoho psů je zima nejoblíbenějším obdobím. Hry ve sněhu, chytání sněhových koulí nebo skákání do závějí, to vše jsou oblíbené aktivity i těch plemen, které nebyly vyšlechtěni v chladném podnebí. Zimní období může být pro vás i vašeho psa plné zajímavých a radostných zážitků, klíčem je ovšem přizpůsobit péči individuálním potřebám vašeho psa. Ať se rozhodnete pro procházku v zasněžené přírodě, nebo pro aktivní zimní sporty, přizpůsobte oblečení své i psa momentálnímu počasí. Zohledněte také náročnost trasy a fyzickou zdatnost vaší, i vašeho chlupáče. S trochou péče může patřit zima patřit mezi nejoblíbenější zimní období jak pro vás, tak pro vašeho psa.
Pokud milujete zimu a toužíte po parťákovi, který se k vám přidá na různorodé venkovní aktivity, pak podle toho vybírejte vhodné plemeno. Mezi ideální psy patří například sibiřský husky, který má spoustu energie, miluje pohyb v zimě a zvládá tahání saní na dlouhé vzdálenosti. Mezi další milovníky zimy a sněhu patří aljašský malamut. Jde o silného a odolného psa, který miluje práci, a to hlavně v zimě. Další pes jak stvořený na hory a do zimy patří samojed. Je to přátelský pes, který díky husté srsti zvládne ledacos. Bernský salašnický pes je nejen velmi přátelský, ale i chytrý a odolný pes. Je to pes jak dělaný na hory a k tahání břemen nebo na dlouhé horské túry. Nadšený z hor, sněhu a hlavně z vody (a to i velmi studené) bude pak novofundlandský pes.
Pokud patříte mezi velké milovníky hor, chladu a mrazu, pak byste se některým plemenům měli vyhnout obloukem. Řada plemen byla vyšlechtěna v místech s vysokou teplotou a zima jim zpravidla nedělá moc dobře. Některé takové psy je obtížné dostat ven na podzim a v zimě i jen na krátkou procházku do nejbližšího bloku, na dlouhou horskou túru s nimi můžete rovnou zapomenout, a to i pokud je vybavíte teplým oblečkem. Jde například o basenjiho, který byl vyšlechtěn v Africe, tento pes chlad a vlhko přímo nesnáší. Čivava pak patří mezi drobné pejsky, kteří velmi rychle prochladnou. Na druhou stranu čivavu můžete snadno ohřát v speciální tašce nebo batůžku uzpůsobeném na nošení psa, takže s vámi za určitých podmínek může vyrazit na delší procházku i uprostřed zimy.
Oproti tomu thajského nebo rhodéského ridgebacka těžko budete nosit, v obou případech jde o poměrně velké psy. Tato plemena mají krátkou srst, a i když jde tak trochu o psí obříky, v mrazech je potřeba je obléct do zatepleného oblečku. A i v oblečku nebudou v zasněžené krajině z dlouhých procházek moc nadšení. Mezi populární plemena současnosti patří i čínský chocholatý pes. Tento pejsek je drobný, a navíc ho zpravidla chrání jen pár chloupků na hlavě nebo na končetinách, již během podzimu snadno prochladne.
Před pořízením psího parťáka zvažte vlastní preference ročního období a svůj celkový životní styl. Podle toho pak vybírejte nového člena rodiny a budete spokojení jak vy, tak váš budoucí čtyřnohý kamarád.
Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena.
Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí.
Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com